Movie Selection 2020

Movie Selection 2020

We proudly present the 2020 Vienna Science Film Festival winners:
It was a really thought decision for our judges and we wanted to say thank you to all the filmmakers who submitted so many movies. We wish you all the best in these thought time.

In the next few days we are going to fill the Official Selection category.

Symbology:

  • – Online free to watch
  • – Award winner
  • – Genre prize winner
  • – Special Mention

Official Selection:

  • Bend or Break (USA, 3′) by Isaac Kerlow
  • Digits of Pi (USA, 3′) by Tom Bessoir
  • Reef Revolution (NZ, 9′) by Rebecca Pratt Best Climate Related Movie
  • Secrets of the Universe (USA, 42′) by Stephen Low Best Physics Movie
  • Smart Slime? (UK, 10′) by Juliette Martineau Best Biology Movie
  • Stardust Odyssey (FRA, 2′) by Tibo Pinsard Best Science Movie (ex equo)
  • The Burn (GER, 11′) by Johannes Walden Best Space Exploration Movie
  • The Magnificent Mesopelagic (UK, 3′) by Mair Perkins Best Animation Movie
  • The Other Side of Mars (FIN, 56′) by Minna Långström Best Technology Movie
  • The World’s Coolest LEGO Set! (UK, 10′) by Joshua Chawner Best Science Movie (ex equo)

Finalists:

Semi-Finalists:

Official Selection:

  • Best Game Ever (HUN, 20′) by Kristóf Deák Best Sci-Fi & Fantasy Movie
  • D-52 (HR, 6′) by Hrvoje Wächter
  • Moment (CAN, 21′) by Geoffrey Uloth
  • The Quiet (AUS, 10′) by Radheya Jegatheva Special Mention

Finalists:

  • ETERNITY (UKR, 24′) by Anna Sobolevska Special Mention
  • Help3 (FRA, 16′) by Janek Tarkowski
  • I/O (USA, 6′) by Carl Hansen
  • La Station (FRA/BEL, 14′) by Patrick Ridremont

Semi-Finalists:

  • Blue Unnatural (ITA, 13′) by Marco Bolognesi
  • Bodyman (Experience Required) (USA, 10′) by Ryan R. Browne
  • Fire Extinguisher (SPA, 5′) by Rodrigo Sopeña Costales, Joana Solnado
  • Gun Metal Max (GB, 11′) by Jonathan Brooks
  • Moon Drops (SRB, 16′) by Yoram Ever-Hadani
  • Potion: Dark Matter (USA, 5′) by Annie Maley
  • Scenario (ITA, 15′) by Alex Avella, Alessandro De Leo
  • Space Probe Passenger (POL, 15′) by Dominika Ożarowska
  • The Computer Lab (Series) (USA, 22′) by Chris Moore

Official Selection:

Finalists:

  • Space Dogs (AUT, 91′) by Elsa Kremser, Levin Peter Best Austrian Space Movie
  • TX-Reverse (AUT, 5′) by Martin Reinhart, Virgil Widrich Best Austrian VR Movie

Semi-Finalists:

Official Selection:

Because of the ongoing Covid-19 pandemic we decided to postpone the screening of any VR Movie onto the next season, which hopefully is after the Covid-19 pandemic.

Finalists:

Semi-Finalists: